You are currently viewing زندگینامه سر ایزاک نیوتن
زندگینامه سر ایزاک نیوتن

زندگینامه سر ایزاک نیوتن

ایزاک نیوتن

زندگینامه سر ایراک نیوتن

نام: سر ایزاک(اسحاق)نیوتن sir issac newton

تولد: ۴ژانویه ۱۶۴۳

مرگ: ۳۱مارس ۱۷۲۷

اهل: انگلستان

محل تولد: وولزثروپ انگلستان

محل مرگ: لندن

محل دفن: کلیسای وست مینیستر

باور وداعتقادات: مسیحی و بشدت مذهبی

اختراعات و اکتشافات: گرانش عمومی-قوانین سه گانه حرکت اجسام(قوانین نیوتن- مکانیک نیوتنی)

-نورشناسی و اپتیک- اختراع تلسکوپ بازتابی-پایه ریز حساب دیفرانسیل انتگرال(بی نهایت کوچک)

میزان تحصیلات: در سال ۱۶۶۱ به کالج ترینتی دانشگاه کمبریج وارد شد.

در آن زمان درس ها برحسب آموزه ها و فلسفه ارسطویی آغاز میشد اما نیوتن جوان دوست داشت

از فیلسوفان نوگرایی مثل رنه دکارت و نظریات کوپرنیک و یوهانس کپلر بخواند.

نخستین مدرک تحصیلی خود را در ۱۶۶۵ گرفت ووقتی میخواست به دوره کارشناسی ارشد برود بخاطر شیوع طاعون در لندن دانشگاه ها بسته شد

جوایز و مقام ها: لقب شوالیه از ملکه آن- همکار انجمن سلطنتی- رئیس ضرابخانه سلطنتی

نیوتن : ریاضیدان-اخترشناس- فیزکدان- فیلسوف و نویسنده و محقق الهیات بود.

آشنایی مختصر با زندگینامه سر ایزاک نیوتن

نیوتن از مشهور ترین و تاثیرگذارترین نوابغ ریاضی و فیزیک که خدمات زیادی به

جامعه علمی ارائه داد و باعث انقلابی بزرگ در پیشرفت های علمی بشری شد. خدمات نیوتن امروزه در زندگی روزمره انسان بسیار احساس میشود. اتوموبیل ها – هواپیما ها و قطار ها و موشک ها و فضا پیما ها همگی از قوانین نیوتن در کارکرد خود استفاده میکنند . مردم عادی روزانه از اتوموبیل استفاده میکنند و برای رسیدن به سرعت گاز میدهند و ترمز میگرند و.... بدون اینکه از قوانین نیوتن بدانند از آنها استفاده میکنند و زندگی آنها با قوانین و کشفیات نیوتن

عجین شده است اما نمیدانند که راز پشت این کار ها در ذهنی بسیار فعال و کوششگر شکل گرفته و منتشر شده است.

کمتر دانش آموز و دانشجویی است که با قوانین سه گانه نیوتن آشنا نباشد یا به گوشش نخورده باشد . دانشجویان ریاضی که همراه با مشتق و حساب دیفرانسیل سر و کار دارند و خیلی ها هم مشکل دارند در این بخش ها میدانند که زاده همه اینها نبوغ نیوتن بوده است که برای توصیف قوانین سه گانه خود و توضیح گرانش عمومی حساب دیفرانسیل و انتگرال را پی ریخت که به آن بی نهایت کوچک هم میگویند و این مفهوم برای دانشجویان ریاضی و فیزیک و مهندسی بسیار آشنا . واژه بی نهایت کوچک!!!!!

برویم با زندگینامه سر ایزاک نیوتن و تاثیرات نیوتن بر علم بیشتر و دقیقتر آشنا شویم......

تولد تا نوجوانی:

در ابتدای زندگینامه سر ایزاک نیوتن باید بگوییم که در ۴ژانویه ۱۶۴۳ در وولزثوپ انگلستان به دنیا آمد . پدر او مردی کشاورز و از رده معمولی جامعه بود یعنی نیوتن فقیر نبود و توان مالی متوسطی داشتند. پدرش بعد تولد نیوتن از دنیا رفت و مادرش مجبور شد نیوتن را به تنهایی بزرگ کند . مادر نیوتن بعد چند از مرگ پدر نیوتن با بارناباس اسمیت که فردی ثروتمند و اهل کلسیا بود

ازدواج کرد که سن او دوبرابر سن مادر نیوتن بود. و این باعث جدایی نیوتن از مادرش شد و نیوتن در روستا پیش مادربزرگ خود قد کشید . این کار باعث ضربه روحی بزرگی به نیوتن شد که در آینده در آینده او نیز تاثیر گذاشت و

نیوتن فردی گوشه گیر و انزوا گرا و بدبین به زنان شد. اما بعد از نه سال ناپدری نیوتن از دنیا رفت . در آن هنگام نیوتن در حال تعلیم و درس خواندن بود اما مادرش با ارثیه ای که از همسرش براش رسیده بود میخواست که نیوتن ترک خواندن کرده و برود به کار ها و زمین های کشاورزی برسد.

ولی نیوتن به وسیله عموی خود که اوهم از افراد کلیسا بود کشف شد و عمویش فهمید

که نیوتن استعدادی خاص دارد.

نیوتن از همان کودکی سرگرم وسایل و اسباب بازی های مکانیکی بود و کتاب های

ساخت اسباب بازی های مکانیکی را میخواند.

ولی در دوران تحصیلات ابتدایی نیوتن در مدرسه زیاد جدی گرفته نمیشد و

هنوز نبوغ او کشف نشده بود تا جایی که به او کند ذهن میگفتند.

ورود به دانشگاه و گرفتن مدرک تحصیلی:

بلاخره نیوتن در سال ۱۶۶۱ وارد کالج ترینیتی دانشگاه کمبریج شد. در آن دوران دروس برحسب نظریات و فلاسفه ارسطویی شروع میشد اما نیوتن جوان دوست داشت از فیلسوفانی همچون رنه دکارت فرانسوی و کوپرنیک و یوهانس کپلر بخواند. نخستین مدرک تحصیلی خود را در ۱۶۶۵ گرفت و آماده رفتن به دوره کارشناسی ارشد

بود که بخاطر شیوع طاعون لندن قرنتینه شد و نیوتن مجبور شد به روستای خود برگردد. در دوسال خانه نشینی نیوتن که از مهمترین سال های او و تاریخ علمی است نیوتن به کشفیاتی دست یافت که دنیا را دگرگون کرد.

نیوتن در این دوسال خانه نشینی با تلاش های فراوانی حساب دیفرانسیل و انتگرال را پایه گذاری کرد که انقلابی در ریاضیات و هندسه و فیزیک و علوم مهندسی بود. البته بطور همزمان و جداگانه با نیتون گوتفرید لایبیتس نیز اینها را کشف کرد و نمیتوان گفت کدامیک یک زودتر کشف کردند اما این چیزی از ارزش های آنها کم نمیکند چرا که هردو بطور همزمان و جداگانه بدون اینکه باهم در ارتباط باشند به این کشفیات بزرگ رسیدند.

کشفیات و افتخارت دیگر نیوتن:

نیوتن از دانشمندا بزرگی بود یا شاید مهمترین دانشمند فیزیک بود که انقلابی را در فیزیک و مکانیک رخ داد . در آن زمان که بحث ها بر سر تخت یا کروی بودن زمین بود و این بحث ها برمیگردد به زمان

گلیهُ گالیه که با کلیسا و دانشمندان عصر خود بر سر نظریه کوپرنیک که باور به زمین مرکزی داشت و اینکه کلیسا میگفت زمین تخت است و کروی نیست و بعد با وضع گرانش عمومی تمام نظریات زمین مرکزی و تخت بودن زمین را از بین برد و انقلابی در مکانیک رخ داد که امروزه همگی به آن مکانیک نیوتنی میگوییم

البته ما فیزیک را به چند بخش میشناسیم : فیزیک قبل نیوتن- فیزیک نیوتنی(فیزیک کلاسیک)-فیزیک جدید(نسبیت انیشتین)

آیزاک نیوتن و آلبرت انیشتین دو نابغه فیزیک بودند که انقلابی را در جهان فیزیک و ریاضیات و فسلفه علم رخ دادند برای همین نام این دو بسیار مشهور است در تاریخ علم.

نیوتن علاوه حرکت اجسام روی نورششناسی نیز تاثیرات زیادی داشت و باعث شکل گیری نظظریات زیادی نیز در بحث نورشناسی شد که در کتابی به نام اپتیکس همه آنها را نوشته است و این کتاب یکی از اثرگذارترین کتابهای علمی مثل کتاب دیگر او که اصول ریاضی فلسفه طبیعی یا پرینیسپیا نام داشت بود .

نیوتن با معادلات ریاضی وار خود نشان داد که سیارات منظومه شمسی در مدار های بیضوی به دور خوردشید میگردند نه در مدار های کروی به دور زمین. و سرعت مداری سیارات را توصیف کرد که امروزه باعث پیشرفت هایی بشری در علم پرواز و نجوم شده است.

البته همه اینهارا آلبرت انیشتین با نسبیت خود تکمیل کرد و گامی فراتر از نیوتن برداشت که انقلابی دیگر در علم بود. (مقاله انیشتین را نیز بطور جداگانه منتشر کرده و لینک آنرا براتون میزام).

شکل گیری نظریات حرکت در ذهن نیوتن:

میگویند که روزی نیوتن در زیر درختی نشسته بود و در حال استراحت بود که سیبی

از درخت بر سر او افتاد و این باعث به فکر رفتن نیوتن شد. نیوتن با خود گفت که چرا این سیب به طرف زمین افتاد سقوط کرد بر سر من و چرا بطرف آسمان یا سمتی دیگر نرفت؟؟؟؟

(البته میگویند که نیوتن این داستان را خودش طراحی کرد که برای مردم توضیح دهد

موضوع را اما من به شخصه باور داریم به این موضوع چون اینکار باعث جرقه ای در ذهن نیوتن شده است و این ها در تاریخ علم زیاد است حتی دانشمندای داریم که چیزهایی را انتفاقی کشف کرده اند مثل نیروی مغناطیسی)

اعتقادات و باور مذهبی سر ایزاک نیوتن:

نیوتن فردی مسیحی و بسیار مذهبی بود و تحقیقات و نوشته های زیادی درباره انجیل دارد. نیوتن به دنبال تاریخ وقوع قیامت بود و این نشان میدهد که او به قیامت و رستاخیز طبق آموزه های انجیل اعتقاد داشت. نیوتن محو معماری معبد سلیمان بود و در آن معبد تحقیقات زیادی انجام میداد.

نورشناسی:

نیوتن کارهای فراوانی نیز در نورشناسی انجام داد که از جمله مهمترین آنها تفکیک

نور سفید و ساخت تلسکوپ بازتابی بود که اینهم انقلابی در علم اپتیک بود و از اولین تلسکوپی که توسط گالیله ساخته شده بود خیلی دقیق تر بود.

نیوتن گفت رنگی که از اجسام میبینیم مربوط به خود انها نیست بلکه بازتابی است که به چشم ما میرسد. یعنی هر شیئی ضریب شکستی دارد و این باعث متفاوت بودن رنگ آنها میشود.

تمسخر سختی های نیوتن:

در آخر زندگینامه سر ایزاک نیوتن بگوییم که نیوتن همواره در موج حملات اطرافیان بود مثلا همواره با رابرت هوک

کش و قوص هایی داشت اما چون مقام بالاتری نسبت به نیوتن داشت حرفش را بر کرسی مینشاند.

نیوتن گاهی توسط اطرافیان مورد تمسخر و فشار قرار میگرفت و این باعث شد

که نیوتن تصمیم بگیرید دیگر یافته های خود را منتشر نکند. و میگویند نزدیک ۲۰ سال یافته های جدید خود را منتشر نکرد و این را بعضی نسبت میدهند به گرانش عمومی و برخی دیگر میگویند که یافته های او در حوزه نورشناسی بود.

اما سالها بعد که رابرت هوک هم از دنیا رفته بود نیوتن با تشویق ادموند هالی

و حمایت های او یافته های خود را چاپ و منتشر کرد.

این بود سرگذشتی از یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ که سهم به سزایی در پیشرفت های علمی داشت.

نیوتن در نوشته های خود نوشته بود:

Plato is my friend, Aristotle is my friend, but my best friend is truth

افلاطون دوست من است. ارسطو دوست من است. اما بهترین دوست من حقیقت است.

دیدگاهتان را بنویسید